Rubycon 250PX1MEFC6.3X11 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 868 ratings
250PX1MEFC6.3X11 main image
Model Number
250PX1MEFC6.3X11
Datasheet
250PX1MEFC6.3X11 PDF
Description
CAP ALUM 1UF 20% 250V RADIAL
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Series
PX
Capacitance
1 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
250 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Applications
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
16 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
24 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)