Rubycon 250MXG680MEFCSN22X50 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 623 ratings
250MXG680MEFCSN22X50 main image
Model Number
250MXG680MEFCSN22X50
Datasheet
250MXG680MEFCSN22X50 PDF
Description
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP
Series
MXG
Capacitance
680 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
250 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
2.4 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.6 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)