Rubycon 250MXG560MEFCSN25X35 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 662 ratings
250MXG560MEFCSN25X35 main image
Model Number
250MXG560MEFCSN25X35
Datasheet
250MXG560MEFCSN25X35 PDF
Description
CAP ALUM 560UF 20% 250V SNAP
Series
MXG
Capacitance
560 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
250 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.95 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.925 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)