Rubycon 250MXG470MEFCSN22X40 In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.9 652 ratings
250MXG470MEFCSN22X40 main image
Model Number
250MXG470MEFCSN22X40
Datasheet
250MXG470MEFCSN22X40 PDF
Description
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP
In Stock : 552
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Series
MXG
Capacitance
470 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
250 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.94 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.91 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)