Rubycon 250MXC820MEFCSN25X50 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 664 ratings
250MXC820MEFCSN25X50 main image
Model Number
250MXC820MEFCSN25X50
Datasheet
250MXC820MEFCSN25X50 PDF
Description
CAP ALUM 820UF 20% 250V SNAP
Series
MXC
Capacitance
820 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
250 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
2.1 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.15 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)