Rubycon 250MXC330MEFCSN25X30 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 679 ratings
250MXC330MEFCSN25X30 main image
Model Number
250MXC330MEFCSN25X30
Datasheet
250MXC330MEFCSN25X30 PDF
Description
CAP ALUM 330UF 20% 250V SNAP
Series
MXC
Capacitance
330 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
250 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)