Rubycon 250MPH104J In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.8 623 ratings
250MPH104J main image
Model Number
250MPH104J
Datasheet
250MPH104J PDF
Description
CAP FILM 0.1UF 5% 250VDC RADIAL
In Stock : 752
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Series
MPH
Capacitance
0.1 µF
Tolerance
±5%
Voltage Rating - AC
Voltage Rating - DC
250V
Dielectric Material
Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Radial
Size / Dimension
0.413" L x 0.276" W (10.50mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)
0.532" (13.50mm)
Termination
PC Pins
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)