Rubycon 250LSQ6800MEFC64X119 Bulk sales (1 piece or more)
4.6 638 ratings
250LSQ6800MEFC64X119 main image
Model Number
250LSQ6800MEFC64X119
Datasheet
250LSQ6800MEFC64X119 PDF
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 250V SCREW
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Series
LSQ
Capacitance
6800 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
250 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Applications
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
8.9 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
10.502 A @ 10 kHz
Lead Spacing
1.110" (28.20mm)
Size / Dimension
2.520" Dia (64.00mm)
Height - Seated (Max)
4.803" (122.00mm)