Rubycon 250BXC22MEFCRI10X16 Bulk sales (1 piece or more)
4.7 664 ratings
250BXC22MEFCRI10X16 main image
Model Number
250BXC22MEFCRI10X16
Manufacturer
Rubycon
Datasheet
250BXC22MEFCRI10X16 PDF
Description
CAP ALUM 22UF 20% 250V RADIAL
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Rubycon
Series
BXC
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Capacitance
22 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
250 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Polarization
Polar
Ratings
Applications
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
188 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
470 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)
0.709" (18.00mm)