Rubycon 220VXH1000MEFC25X45 Bulk sales (1 piece or more)
4.8 760 ratings
220VXH1000MEFC25X45 main image
Model Number
220VXH1000MEFC25X45
Datasheet
220VXH1000MEFC25X45 PDF
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 220V SNAP
Series
VXH
Capacitance
1000 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
220 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
2.65 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.975 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)
1.850" (47.00mm)