Rubycon 220USC220MEFC20X25 Bulk sales (1 piece or more)
4.7 886 ratings
220USC220MEFC20X25 main image
Model Number
220USC220MEFC20X25
Manufacturer
Rubycon
Datasheet
220USC220MEFC20X25 PDF
Description
CAP ALUM 220UF 20% 220V SNAP
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Rubycon
Series
USC
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Capacitance
220 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
220 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Polarization
Polar
Ratings
Applications
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
1.23 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.845 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)