Rubycon 220MXC470MEFCSN30X25 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 784 ratings
220MXC470MEFCSN30X25 main image
Model Number
220MXC470MEFCSN30X25
Datasheet
220MXC470MEFCSN30X25 PDF
Description
CAP ALUM 470UF 20% 220V SNAP
Capacitance
470 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
220 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.48 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.22 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)