Rubycon 220MXC390MEFC20X40 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 777 ratings
220MXC390MEFC20X40 main image
Model Number
220MXC390MEFC20X40
Datasheet
220MXC390MEFC20X40 PDF
Description
CAP ALUM 390UF 20% 220V SNAP
Capacitance
390 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
220 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.45 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.175 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)