Rubycon 220MXC270MEFC20X30 Bulk sales (1 piece or more)
4.8 704 ratings
220MXC270MEFC20X30 main image
Model Number
220MXC270MEFC20X30
Datasheet
220MXC270MEFC20X30 PDF
Description
CAP ALUM 270UF 20% 220V SNAP
Capacitance
270 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
220 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.08 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.62 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)