Rubycon 200YXF22MEFCT810X20 (1000 per Tape & Box Full Tape & Box)
4.9 725 ratings
200YXF22MEFCT810X20 main image
Model Number
200YXF22MEFCT810X20
Datasheet
200YXF22MEFCT810X20 PDF
Description
CAP ALUM 22UF 20% 200V RADIAL
Series
YXF
Packaging
Tape & Box
Capacitance
22 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
200 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
140 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
350 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)