Rubycon 200WXA33MEFCG412.5X16 (1000 per Tape & Box Full Tape & Box)
4.9 686 ratings
200WXA33MEFCG412.5X16 main image
Model Number
200WXA33MEFCG412.5X16
Manufacturer
Rubycon
Datasheet
200WXA33MEFCG412.5X16 PDF
Description
CAP ALUM 33UF 20% 200V RADIAL
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Rubycon
Series
WXA
Packaging
Tape & Box
Product Status
Active
Capacitance
33 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
200 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Polarization
Polar
Ratings
AEC-Q200
Applications
Automotive
Ripple Current @ Low Frequency
175 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
262.5 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)