Rubycon 200WXA100MEFCGC16X20 (600 per Tape & Box Full Tape & Box)
4.9 640 ratings
200WXA100MEFCGC16X20 main image
Model Number
200WXA100MEFCGC16X20
Datasheet
200WXA100MEFCGC16X20 PDF
Description
CAP ALUM 100UF 20% 200V RADIAL
Series
WXA
Packaging
Tape & Box
Capacitance
100 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
200 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ratings
AEC-Q200
Applications
Automotive
Ripple Current @ Low Frequency
381 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
457.2 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)