Rubycon 200VXR1000MEFCSN35X35 Bulk sales (1 piece or more)
4.5 635 ratings
200VXR1000MEFCSN35X35 main image
Model Number
200VXR1000MEFCSN35X35
Datasheet
200VXR1000MEFCSN35X35 PDF
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP
Series
VXR
Capacitance
1000 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
200 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
2.2 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.3 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)