Rubycon 200USG1000MEFCSN22X45 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 721 ratings
200USG1000MEFCSN22X45 main image
Model Number
200USG1000MEFCSN22X45
Datasheet
200USG1000MEFCSN22X45 PDF
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP
Series
USG
Capacitance
1000 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
200 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
3.25 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
4.875 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)
1.850" (47.00mm)