Rubycon 200USC1800MEFC30X50 Bulk sales (1 piece or more)
4.6 714 ratings
200USC1800MEFC30X50 main image
Model Number
200USC1800MEFC30X50
Datasheet
200USC1800MEFC30X50 PDF
Description
CAP ALUM 1800UF 20% 200V SNAP
Series
USC
Capacitance
1800 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
200 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
4.6 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
6.9 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)