Rubycon 200SXC470MEFCSN25X30 Bulk sales (1 piece or more)
4.8 615 ratings
200SXC470MEFCSN25X30 main image
Model Number
200SXC470MEFCSN25X30
Datasheet
200SXC470MEFCSN25X30 PDF
Description
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP
Series
SXC
Capacitance
470 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
200 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.44 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.6992 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)