Rubycon 200SXC120MEFC20X20 Bulk sales (1 piece or more)
4.5 717 ratings
200SXC120MEFC20X20 main image
Model Number
200SXC120MEFC20X20
Datasheet
200SXC120MEFC20X20 PDF
Description
CAP ALUM 120UF 20% 200V SNAP
Series
SXC
Capacitance
120 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
200 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
520 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
613.6 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)