Rubycon 200MXG470MEFCSN20X35 In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.9 895 ratings
200MXG470MEFCSN20X35 main image
Model Number
200MXG470MEFCSN20X35
Datasheet
200MXG470MEFCSN20X35 PDF
Description
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP
In Stock : 4
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Series
MXG
Capacitance
470 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
200 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
1.76 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.64 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)