Rubycon 200MXG330MEFCSN20X30 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 777 ratings
200MXG330MEFCSN20X30 main image
Model Number
200MXG330MEFCSN20X30
Datasheet
200MXG330MEFCSN20X30 PDF
Description
CAP ALUM 330UF 20% 200V SNAP
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Series
MXG
Capacitance
330 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
200 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
1.46 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.19 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)