Rubycon 200MXG220MEFCSN22X25 Bulk sales (1 piece or more)
5.0 848 ratings
200MXG220MEFCSN22X25 main image
Model Number
200MXG220MEFCSN22X25
Datasheet
200MXG220MEFCSN22X25 PDF
Description
CAP ALUM 220UF 20% 200V SNAP
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Series
MXG
Product Status
Discontinued at Digi-Key
Capacitance
220 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
200 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)