Rubycon 200MXC470MEFCSN25X30 Bulk sales (1 piece or more)
4.5 740 ratings
200MXC470MEFCSN25X30 main image
Model Number
200MXC470MEFCSN25X30
Datasheet
200MXC470MEFCSN25X30 PDF
Description
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Series
MXC
Capacitance
470 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
200 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
1.45 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.175 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)