Rubycon 200MXC390MEFC25X25 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 742 ratings
200MXC390MEFC25X25 main image
Model Number
200MXC390MEFC25X25
Datasheet
200MXC390MEFC25X25 PDF
Description
CAP ALUM 390UF 20% 200V SNAP
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Series
MXC
Capacitance
390 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
200 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
1.31 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.965 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)