Rubycon 200MXC270MEFCSN22X25 Bulk sales (1 piece or more)
5.0 844 ratings
200MXC270MEFCSN22X25 main image
Model Number
200MXC270MEFCSN22X25
Datasheet
200MXC270MEFCSN22X25 PDF
Description
CAP ALUM 270UF 20% 200V SNAP
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Series
MXC
Capacitance
270 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
200 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
1.1 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.65 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)