Rubycon 200MXC1500MEFC30X50 Bulk sales (1 piece or more)
4.5 646 ratings
200MXC1500MEFC30X50 main image
Model Number
200MXC1500MEFC30X50
Manufacturer
Rubycon
Datasheet
200MXC1500MEFC30X50 PDF
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 200V SNAP
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Rubycon
Series
MXC
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Capacitance
1500 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
200 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Polarization
Polar
Ratings
Applications
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
3.08 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
4.62 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)