Rubycon 200LSQ15000M77X121 Bulk sales (1 piece or more)
4.8 888 ratings
200LSQ15000M77X121 main image
Model Number
200LSQ15000M77X121
Datasheet
200LSQ15000M77X121 PDF
Description
CAP ALUM 15000UF 20% 200V SCREW
Series
LSQ
Capacitance
15000 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
200 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
12.9 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
15.222 A @ 10 kHz
Lead Spacing
1.236" (31.40mm)
Size / Dimension
3.031" Dia (77.00mm)
Height - Seated (Max)
4.882" (124.00mm)