Rubycon 200LEX18MEFC10X12.5 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 898 ratings
200LEX18MEFC10X12.5 main image
Model Number
200LEX18MEFC10X12.5
Manufacturer
Rubycon
Datasheet
200LEX18MEFC10X12.5 PDF
Description
CAP ALUM 18UF 20% 200V RADIAL
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Rubycon
Series
LEX
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Capacitance
18 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
200 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Polarization
Polar
Ratings
Applications
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
113 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
214 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)
0.571" (14.50mm)