Rubycon 200KXW82MEFC10X30 Bulk sales (1 piece or more)
4.6 685 ratings
200KXW82MEFC10X30 main image
Model Number
200KXW82MEFC10X30
Datasheet
200KXW82MEFC10X30 PDF
Description
CAP ALUM 82UF 20% 200V RADIAL
Series
KXW
Product Status
Active
Capacitance
82 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
200 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
400 mA @ 120 Hz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)