Rubycon 200HXC820MEFCSN35X25 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 750 ratings
200HXC820MEFCSN35X25 main image
Model Number
200HXC820MEFCSN35X25
Datasheet
200HXC820MEFCSN35X25 PDF
Description
CAP ALUM 820UF 20% 200V SNAP
Capacitance
820 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
200 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
2.56 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.84 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)