Rubycon 200BXF180MEFC18X20 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 842 ratings
200BXF180MEFC18X20 main image
Model Number
200BXF180MEFC18X20
Manufacturer
Rubycon
Datasheet
200BXF180MEFC18X20 PDF
Description
CAP ALUM 180UF 20% 200V RADIAL
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Rubycon
Series
BXF
Packaging
Bulk
Product Status
Not For New Designs
Capacitance
180 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
200 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Polarization
Polar
Ratings
Applications
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
1.013 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.25 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)