Rubycon 2.5SXE120M Bulk sales (1 piece or more)
4.9 835 ratings
2.5SXE120M main image
Model Number
2.5SXE120M
Manufacturer
Rubycon
Datasheet
2.5SXE120M PDF
Description
CAP ALUM POLY 120UF 20% 2.5V SMD
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Rubycon
Series
PC-CON, SXE
Packaging
Bulk
Product Status
Obsolete
Type
Polymer
Capacitance
120 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
2.5 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
9mOhm
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Ratings
Applications
General Purpose
Ripple Current @ High Frequency
3 A @ 100 kHz
Lead Spacing
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)
0.075" (1.90mm)
Surface Mount Land Size