Rubycon 2.5DMB3R3M8X20 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 672 ratings
2.5DMB3R3M8X20 main image
Model Number
2.5DMB3R3M8X20
Manufacturer
Rubycon
Datasheet
2.5DMB3R3M8X20 PDF
Description
CAP 3.3F 20% 2.5V THROUGH HOLE
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Rubycon
Series
DMB
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Capacitance
3.3 F
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
2.5 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
1Ohm @ 1kHz
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 70°C
Termination
PC Pins
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Radial, Can
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C