Rubycon 180USG1200MEFC35X25 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 785 ratings
180USG1200MEFC35X25 main image
Model Number
180USG1200MEFC35X25
Datasheet
180USG1200MEFC35X25 PDF
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 180V SNAP
Series
USG
Capacitance
1200 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
180 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
3.31 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
4.965 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)