Rubycon 180MXC680MEFCSN25X35 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 809 ratings
180MXC680MEFCSN25X35 main image
Model Number
180MXC680MEFCSN25X35
Datasheet
180MXC680MEFCSN25X35 PDF
Description
CAP ALUM 680UF 20% 180V SNAP
Series
MXC
Capacitance
680 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
180 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.78 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.67 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)