Rubycon 180MXC1500MEFC30X45 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 764 ratings
180MXC1500MEFC30X45 main image
Model Number
180MXC1500MEFC30X45
Manufacturer
Rubycon
Datasheet
180MXC1500MEFC30X45 PDF
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 180V SNAP
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Rubycon
Series
MXC
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Capacitance
1500 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
180 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Polarization
Polar
Ratings
Applications
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
2.9 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
4.35 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)
1.850" (47.00mm)