Rubycon 16ZLS1500MEFC10X20 In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.6 756 ratings
16ZLS1500MEFC10X20 main image
Model Number
16ZLS1500MEFC10X20
Datasheet
16ZLS1500MEFC10X20 PDF
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 16V RADIAL
In Stock : 2622
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Series
ZLS
Packaging
Bulk
Capacitance
1500 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
6000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.176 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.96 A @ 100 kHz
Impedance
20 mOhms
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)