Rubycon 16ZLG22MEFCT55X7 (5000 per Tape & Box Full Tape & Box)
4.9 694 ratings
16ZLG22MEFCT55X7 main image
Model Number
16ZLG22MEFCT55X7
Datasheet
16ZLG22MEFCT55X7 PDF
Description
CAP ALUM 22UF 20% 16V RADIAL
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Series
ZLG
Packaging
Tape & Box
Capacitance
22 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
63 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
350 mA @ 100 kHz
Impedance
270 mOhms
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)