Rubycon 16ZL33MEFCTZ5X7 (5000 per Tape & Box Full Tape & Box)
4.9 612 ratings
16ZL33MEFCTZ5X7 main image
Model Number
16ZL33MEFCTZ5X7
Datasheet
16ZL33MEFCTZ5X7 PDF
Description
CAP ALUM 33UF 20% 16V RADIAL
Capacitance
33 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
84 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
210 mA @ 100 kHz
Impedance
450 mOhms
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)
0.335" (8.50mm)