Rubycon 16YXM47MEFCTA5X11 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 799 ratings
16YXM47MEFCTA5X11 main image
Model Number
16YXM47MEFCTA5X11
Datasheet
16YXM47MEFCTA5X11 PDF
Description
CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Series
YXM
Packaging
Bulk
Product Status
Obsolete
Capacitance
47 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
91 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
130 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)