Rubycon 16YXG470MEFCTC8X16 (1000 per Tape & Box Full Tape & Box)
4.6 760 ratings
16YXG470MEFCTC8X16 main image
Model Number
16YXG470MEFCTC8X16
Datasheet
16YXG470MEFCTC8X16 PDF
Description
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Series
YXG
Packaging
Tape & Box
Product Status
Active
Capacitance
470 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
462 mA @ 120 Hz
Impedance
87 mOhms
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)