Rubycon 16YXF47MEFCTA5X11 (2000 per Tape & Box Full Tape & Box)
4.9 834 ratings
16YXF47MEFCTA5X11 main image
Model Number
16YXF47MEFCTA5X11
Datasheet
16YXF47MEFCTA5X11 PDF
Description
CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Series
YXF
Packaging
Tape & Box
Product Status
Active
Capacitance
47 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
105 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
150 mA @ 100 kHz
Impedance
900 mOhms
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)