Rubycon 16VXG22000MEFCSN30X40 Bulk sales (1 piece or more)
5.0 812 ratings
16VXG22000MEFCSN30X40 main image
Model Number
16VXG22000MEFCSN30X40
Manufacturer
Rubycon
Datasheet
16VXG22000MEFCSN30X40 PDF
Description
CAP ALUM 22000UF 20% 16V SNAP
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Rubycon
Series
VXG
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Capacitance
22000 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Polarization
Polar
Ratings
Applications
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
3.46 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.979 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)