Rubycon 16VXG15000MEFC30X30 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 673 ratings
16VXG15000MEFC30X30 main image
Model Number
16VXG15000MEFC30X30
Datasheet
16VXG15000MEFC30X30 PDF
Description
CAP ALUM 15000UF 20% 16V SNAP
Capacitance
15000 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
2.54 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.921 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)