Rubycon 16VXG12000MEFC30X25 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 829 ratings
16VXG12000MEFC30X25 main image
Model Number
16VXG12000MEFC30X25
Datasheet
16VXG12000MEFC30X25 PDF
Description
CAP ALUM 12000UF 20% 16V SNAP
Capacitance
12000 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
2.13 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.4495 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)