Rubycon 16VXG12000MEFC25X35 Bulk sales (1 piece or more)
4.6 689 ratings
16VXG12000MEFC25X35 main image
Model Number
16VXG12000MEFC25X35
Manufacturer
Rubycon
Datasheet
16VXG12000MEFC25X35 PDF
Description
CAP ALUM 12000UF 20% 16V SNAP
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Rubycon
Series
VXG
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Capacitance
12000 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Polarization
Polar
Ratings
Applications
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
2.37 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.7255 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)