Rubycon 16SGV22M5X6.1 In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.5 783 ratings
16SGV22M5X6.1 main image
Model Number
16SGV22M5X6.1
Datasheet
16SGV22M5X6.1 PDF
Description
CAP ALUM 22UF 20% 16V SMD
In Stock : 10
Select packaging:
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Series
SGV
Packaging
Cut Tape
Capacitance
22 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Automotive
Ripple Current @ Low Frequency
39 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
58.5 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)
0.240" (6.10mm)
Surface Mount Land Size
0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)